Дали сте мрзливи кога станува збор за вежбање? Еве како да го решите тоа

Dali-ste-mrzlivi-koga-stanuva-zbor-za-vezbanje-Eve-kako-da-go-reshite-toa.jpg

Дали сте мрзливи кога станува збор за вежбање? Еве како да го решите тоа

Од личноста зависи какви сме кога ќе се најдеме во нови ситуации, какви сме во тешки периоди од животот, какви сме во врските, па дури и какви сме кога станува збор за ситници, како што се готвење.

Затоа, не е изненадувачки што карактерот влијае на нивото на човечка активност и волја кога станува збор за вежбање. Користејќи податоци од повеќе студии, кои ги бележеле и мереле нивоата на активност, истражувачите докажале дека карактерот многу влијае на активноста на жените. Активноста беше измерена од самите испитаници и експерти и се покажа дека мерењата не се совпаѓаат.

Имено, екстровертните жени додадоа бројки кога станува збор за нивната сопствена активност. Но, исто така, се покажа дека тие се многу поактивни од жените кои имале емоционални проблеми. Студијата заклучува дека жените со пониска емоционална стабилност и оние под поголем стрес немаат иста волја за вежбање како и жените кои се постабилни и екстровертни.

Што да направите ако вашиот карактер ве спречува да вежбате?

Ако карактерот е делумно виновен за намалената подготвеност за вежбање, не очајувајте. Експертите велат дека е најдобро да се започне со кратки, но секојдневни вежби. Покрај тоа што е добро за вашето здравје, вежбањето ќе ве зајакне и ментално и ќе го намали нивото на стрес. Според истражувањето, најдобри активности за подигнување на расположението се планинарење и прошетки во природа.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail