Дали сте знаеле дека во македонската азбука се содржани две зборчиња?

Dali-ste-znaele-deka-vo-makedonskata-azbuka-se-sodrzani-dve-zborchinja.jpg

Дали сте знаеле дека во македонската азбука се содржани две зборчиња?

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот.

Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат две зборчиња. Тоа се ЕЖ и ПРСТ.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail