Дали вашата коса брзо се масти? Овие можат да бидат главните причини

Dali-vashata-kosa-brzo-se-masti-Ovie-mozat-da-bidat-glavnite-prichini.jpg

Дали вашата коса брзо се масти? Овие можат да бидат главните причини

Ако имате проблем со мрсна коса и чувствувате дека морате да ја миете секој ден, веруваме дека ќе се препознаете себеси во овие навики.

Повеќето жени со години неуспешно се борат против брзиот изглед на маснотии во косата користејќи ги сите средства: од скапа и модерна козметика до народна козметика. Всушност, нашите „невини“ навики ја прават косата мрсна, па овој проблем обично го правиме сами. Еве 7 работи што ги правите и кои предизвикуваат мрсна коса:

1. Често допирање на косата

Дали дерматолозите и вашата мајка ви рекоа да не го допирате лицето? Значи, истиот принцип важи и за косата. Маснотиите и нечистотијата од прстите едноставно завршуваат во вашата коса, а она што следува е мрсна коса.

2. Премногу често ја миете косата

Ја миете косата за да се ослободите од маснотиите и така едноставно вртите во круг. Секојдневната употреба на шампонот ја мие природната бариера од скалпот, и како резултат на тоа кожата создава двојно поголема количина на масло за да се заштити себеси. Обидете се да ја миете косата до 3 пати неделно или барем секој втор ден. Ќе ја видите разликата. Миењето на косата поретко на долг рок значи и помалку масна коса.

3. Се чешлате премногу често

Во принцип, чешлањето на косата е добро (го стимулира растот, спречува опаѓање на косата итн.). Но, како и во претходниот случај со миењето на косата, не треба да се претерува. Чешлањето предизвикува скалпот да произведува повеќе маснотии од вообичаеното. Како резултат, прво добивате убав сјај на свежо измиена коса, а потоа и грда маст, која ја распределувате на косата со чешел.

4. Регенератор за коса

Со регенераторот за коса треба внимателно да се постапува бидејќи луѓето често го злоупотребуваат. Регенераторот се нанесува со акцент на краевите, а не по целата коса. Прво, нанесете го на краевите, а потоа нежно масирајте го остатокот по должината на косата, избегнувајќи го скалпот. Второ, внимателно изберете регенератор за типот на вашата коса: важно е да не ја преоптоварувате косата со премногу тежок регенератор кој не е погоден за вашиот тип на коса.

5. Не ги мијте чешелот и четката за коса

Чешелот, исто така, има свои хигиенски стандарди и треба да се почитува, инаку ќе стане складиште на сите видови нечистотии. Сето ова се пренесува на вашата коса и ја прави мрсна и валкана. Четките мора редовно и темелно да се мијат.

6. Не чистете ја четката од косата

Се надеваме дека не сте од оние луѓе чија четка повеќе личи на домашно милениче отколку на алатка за коса. Механизмот тука е едноставен. Вашата мрсна коса останува на четката, а потоа ја користете за чешлање на чиста коса и – еве мрсна коса.

7. Изберете ги вистинските производи за коса

Обавезно прочитајте го описот на шампони, регенератори, маски и серуми. Честопати, дури и најпрофесионалните производи можеби не одговараат на вашата коса. Избегнувајте производи кои обезбедуваат сјај и хидратација доколку имате проблем со мрсна коса.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail