Дали знаете кој е најскапиот град во светот?

105066394-GettyImages-498350103_1.1910x1000-810x424.jpg

Economist Intelligence Unit секоја година прави истражувања со цел да дознае кој е најскапиот град во светот. Веќе петта година по ред, Сингапур е на првото место на најскапи градови. Оваа истражување е направено преку споредување на цените на различни производи кои што ги има во тој град.

Сингапур е град во кој се смета дека доколку одите во шопинг на гардероба, вие ќе поминете најскапо. Освен гардеробата, во Сингапур е најскапо да купите автомобил и него да го одржувате.

Веќе втора година по ред, во Сингапур за да извадите дозвола за возење, вие треба да платите неверојатни 37 илјади долари.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail