Дали знаете зошто не треба да го местите креветот секое утро?

hitportal-krevet-31.jpg

Во постелнината се наоѓаат околу 1, 5 милион грини, кои негативно влијаат врз здравјето, а се честа причина и за алергиите и астмата. Овие микроскопски суштества сакаат темни и влажни места, а не сакаат сончеви, топли и суви – токму таква средина што се создава ако ја оставите постелнината растурена и изложена на сонце.

Една студијата покажала дека нездиплената постелнина, изложена на сонце има многу помало количество грини. За уште подобар ефект, стручњаците препорачуваат да ја перете постелнината барем еднаш неделно во врела вода.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail