Дали знаевте? Клетките во телото не можат да ви бидат постари од 20 години!

dali-znaevte-ne-sme-postari-od-20-godini-01.jpg

Сите ние, како поминуваат годините, не се чувствуваме така млади како порано. Ама тоа се само календарските години. Во реалноста, клетките во нашето тело не се постари од 20 години.

Не верувате?

Најголемиот дел од нашите клетки се обновуваат после одреден период, зависно од човек до човек.

Еве колку време  е потребно за различни клетки да се обноват:

dali-znaevte-ne-sme-postari-od-20-godini-1.jpg

Но, зошто и понатаму, кога клетките се обновуваат, телото ни старее? Во прашање се теломерите – делови од хромозомите, кои со секоја нова делба на клетките се кратат и на крајот, клетките целосно престануваат да се делат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail