Данска најдобра држава во светот за образование и растење на деца!!

uploads_thumbs_resize_800x420_405105.jpg

На листата на земји најдобри за растење на децата се скандинавските држави, на првата позиција е Данска, Шведска е на второто место а Норвешка е трета на листата.

За данска се вели дека е најдобра поради „бесплатната здравствена заштита и образование и поради „дарежлива политика за породилно и татковско отсуство“.

Шведска и Норвешка се пофалени како држави пријателски ориентирани кон семејството, како држави кои имаат многу програми за социјална помош и низок степен на криминал.

Во топ десетте најдобри земји за растење на деца се и Канада, Холандија, Швајцарија, Нов Зеленд, на деветтото и десеттото место се Австралија и Австрија.

На листата има само 73 држави меѓу кои не е Македонија.

Од нашиот регион најдобри земји за растење и образование на деца се Хрватска на 24 и Словенија на 31 место.

Според листата објавена од „Дејли Маил“ најлоша држава за растење на децата.

извор: канал5

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail