Дејвид Рокфелер Џуниор: Како дознав дека сум еден од најбогатите во светот

rokfeler.jpg

Иако потекнува од едно од најпознатите семејства во светот, Дејвид Рокфелер Џуниор не знаел дека неговото семејство е богато додека не го дознал тоа од своите соученици.

“Всушност, научив од другите луѓе во училиштето дека сум богат”, вели Рокфелер, кој денес претседава со Rockefeller & Co. и е правнук на Џон Д. Рокфелер, првиот американски милијардер. “Не знаев дека моето семејство е богато”.

“Јас лично не се чувствував богат, па затоа не се согласував со нив”, вели тој.

Тешко е да се замисли некој што го носи презимето Рокфелер и не знае дека е богат. Семејството има 11 милијарди долари, според Форбс, пишува CNBC.

Дејвид Рокфелер Џуниор, сега на возраст од 70 години, пораснал во свет на неоспорни привилегии. Живеел во градска куќа во Источен Менхетен и куќа во округот Вестчестер, преполнета со уметност и антиквитети. Тој ја посетувал Phillies Exeter Academy, едно од најпрестижните училишта, а неговиот татко секојдневно му го позајмувал личниот возач кој го носел на работа.

Сепак, семејството не троши на експонати, симбол на богатство, како што се јахти, автомобили и авиони.

И покрај тоа што на децата им биле дадени мали суми пари, секогаш биле поттикнати да донираат некои од нив за добротворни цели (обично во црквата) и да ги пресметаат сите трошоци. Практиката датира од Џон. Д. Рокфелер, прославениот творец на семејно богатство, кој го следел секој денар што го заработил и потрошил во посебна книга.

“Како и многу други момци, и јас си купував бејзбол картички и гуми за џвакање, такви работи”, изјавил Дејвид Џуниор за CNBC.

Многу од неговите соученици потрошиле многу повеќе.

“Имав соученици чии семејства не беа толку богата како нашето, но трошеа многу повеќе”, вели тој. “Се сеќавам дека бевме изненадени од пријател кога имав 12 години, кој однесе една девојка на вечера и потроши 50 долари. Велевме:” О, мој Бог! “.

Во семејството Рокфелер, богатството и имотот никогаш не се дискутираат.

Значи, кога неговите соученици му кажале дека му припаѓа на едно од најбогатите семејства, Дејвид во почетокот не поверувал.

Недостатокот на разговори за семејни пари го подучува Дејвид Рокфелер Џуниор вредна поука: без разлика колку пари има семејството, важно е да се истакне одговорноста за богатството и добротворноста за да се надмине цената.

Родителите, вели тој, треба да бидат пример за нивните деца, покажувајќи воздржаност и економичност, дури и кога можат да живеат како кралеви. За да не ги расипат децата и да ги научат да го ценат она што го имаат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail