Денови на Правниот факултет и на Меѓународниот ден на човековите права

ukim.jpg

Правниот факултет „Јустинијан Први“ денеска и утре со повеќе активности ќе го одбележи Меѓународниот ден на човековите права.

Оваа година тие се во знакот на одбележување 40 години од основањето на Студиите по новинарство за кои утре на факултетот ќе се одржи свечена академија.

Во рамки на Деновите на Правниот факултет, вечер во амфитеатарот ќе се одржи 21-виот студентски натпревар по јавно гворење – Ораторска вечер „Иво Пухан“.

Од 21 пријавен кандидат, во вечерашното финале влегоа 12 студенти – од Правниот, но и од други факултети на Скопскиот универзитет.

Извор: МИА

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail