Десет дена на море прават чудо за телото и душата

more-1.jpg

Летувањето на море прави да ослабете, да го намалите целулитот, да добиете еден куп нови позитивни идеи, да се наполните со витамин Д…

Морскиот воздух и вода се навистина добри како за вашето тело, така и за вашата душа.

Морето ги содржи сите елементи важни за нашиот здрав живот – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум…

Морската вода длабоко продира во кожата и со тоа  овозможува позитивно делување на минералите и сите останати елементи врз нашето тело.

Алгите исто така се сметаат за извор на здравје и убавина. Го поттикнуваат обновувањето на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, спречуваат воспаленија и го топат целулитот.

Зошто е добро да летувате покрај море, освен уживањето?

Морето благотворно делува и на астмата и алергиите

Морската сол има антисептички и антихистамински својства заради што е поволна за лицата со астма и алергии. Чистиот морски воздух заситен со негативни јони поволно влијае на дишните патишта кај луѓето кои боледуваат од астма.

Со сончање го снабдуваме телото со витамин Д

Сончањето не ни носи само убав бронзен тен, туку и доволни количини витамин Д. За сончање одбирајте ги раните утрински или доцните попладневни часови.

Брановите ослободуваат од стрес

Самиот звук има терапевтско дејство и тоа веќе сигурно ви е добро познато.

10-dena-na-more-pravat-cudo-za-teloto-i-dushata-02.jpg

Морето е идеално за спорт

Летувањето покрај море не мора да биде само излежување. Напротив, на плажа може да испробате повеќе спортови и да ги засакате активностите кои претходно не сте ни помислувале да ги правите.

Морскиот воздух е богат со негативни јони

Токму тие негативни јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата и главоболката.

Морската вода ги ублажува болките од артритис и реума

Ако патите од било какви болки во мускулите и коските, пливањето во солена вода е најдобриот лек.

Морската вода исто така го чисти организмот

Самото пливање во солена вода ги разбива наталожените материи во организмот и го поттикнува нивното лачење.

Извор: Црнобело

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail