Десет факти за милијардерите во светот

Ова се некои од фактите за најбогатиот дел од светската популација.

милијардери

На светот постојат 1645 милијардери. Тие контролираат вредност од 6,4 билиони долари.

euri-dolari

Во САД има 492 милијардери.

сад

По САД најмногу милијардери имаат Кина, Русија, Бразил и Германија.

кина

Девеесет отсто милијардери се мажи. Белците милијардери заземаат 65 проценти од вкупниот број.

мажи

Повеќе од 60% од милијардерите имаат 60 и повеќе години.

amansio-ortega

Доколку најбогатиот човек во светот би бил држава, според богатството тоа би била 65 држава во светот.

bil-gejts

Четириесет отсто милијардери кои богатството го стекнале пред 40 – та година, работеле на полето на технологијата.

kompjuteri-studenti

Шелдон Аделсон потрошил 93 милиони во 2012 година за политичката промоција насочена против Барак Обама. Истата година Опра Винфри донирала 76 милиони долари  на „Обама виктори фонд“.

Марк Зукерберг донирал речиси милијарда долари (990 милиони) на добротворната организација „Силикон Вали Комјунити Фондејшн“.

mark-zukerberg-facebook

Најбогатата жена на светот е Кристи Валтон, дел од Вол – Март семејството, кое е сопственик на познатиот трговски синџир.

wallmart

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail