Десет книги кои го промениле животот на луѓето

books-1617327_960_720-768x432.jpg

Познатиот сајт „Ранкер“ често прави листа на најдобри филмови, серии, занимливости. Најдобро е тоа што во анкетата учестуваат луѓе од целиот свет и може да го остават својот глас.

Овој пат направена е листа на 900 книги кои им го промениле животот на читателите.

 • „Алиса во земјата на чудата“ – Луис Карол.
 • „Големиот Гетсби“ – Френсис Скот Фицџералд
 • „Фаренхајт 451“ – Ред Бредбери
 • „Господарот на мувите“ – Вилијам Голдинг
 • .„ Храбриот нов свет“ – Олдус Хасли
 • „Ловецот и житото“ – Џером Дејвид Селинџер
 • „Животинска фарма“ – Џорџ Орвел
 • „1984“ – Џорџ Орвел
 • „Господар на прстените“ – Толкин
 • „Да се убие книгата што се потсмева“ – Харпер Ли
Што мислиш ти?
 • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
 • Mail