Дипломираа најмалите ИТ генијалци во Македониja

DSC_1434.jpg

Со многу возбуда, среќа, насмеани и горди лица помина вчерашната завршна прослава за доделување на дипломите на првата генерација на единствената специјализирана ИТ академија за деца во Македонија, IThink.  42 дечиња добија признанија за големата посветеност и упорност со која ги реализираа сите предизвици од програмата на IThink.

Претставници на Seavus едукативниот и развоен центар, инаку основач на академијата велат дека вчерашниот настан е едно прекрасно заокружување  на една возбудлива година полна со успеси и незаборавни моменти реализирани благодарение на првата IThink генерација и нивните ментори.

Освен одличната реализација на програмата од академијата се особено горди на децата кои постигнаа и голем успех на изминатиот технички фестивал  Код фест. Тоа е доказ дека раното усовршување на децата во определена област е одлично за нивниот развој. На настанот посебно признание му беше доделено на актерот и голем пријател на IThink, Гораст Цветковски кој беше прогласен за бренд амбасадор на академијата.

Од IThink најавуваат дека е подготвена и следна понапредна фаза од програмата која ќе може да ја посетуваат децата од првата генерација.  За големиот успех на IThink доказ се и рано исполнетите квоти за новата втора генерација на домашни ИТ генијалци.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail