Доаѓа африкански топлотен бран: Температури над 40 степени

toplo-1.jpg

Африканскиот бран под чије влијание е државава уште од пред неколку дена ќе продолжи се до крајот на овој но и на почетокот на следниот месец но со тоа што истиот ќе биде УШТЕ ПОИРАЗЕН па така и натаму температурите на воздухот ќе бидат во понатамошно покачување.

ЕКСТРЕМНО ТОПЛО ќе биде од средината на новата недела кога температурите речиси насекаде ќе се искачат над 35°C додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се искачат над 40°C.

Според моменталните анализи од средината на неделата токму во овие централни и југоисточни предели можно е температурите на воздухот да се искачат до околу 43°C па и до 44°C.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНА ВРЕДНОСТ и ќе изнесува некаде кофефициент измеѓу 10 и 11.

ПРЕДУПРЕДУВАЊE: Поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран ве советуваме доколку нермате потреба во текот на денот да не излегувате на силното сонце, да пиете повеќе течности и што почесто да се освежувате и нормално доколку излезете во најтоплиот дел од денот со земе да понесете заштитна опрема односно капа и наочари за сонце.

 

извор: метео макс

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail