Доделени 286 стипендии за првоодделенчиња Роми

11-702x336-1.png

Вкупно 286 стипендии беа доделени на ученици Роми запишани во прво одделение во учебната 2019/2020 година во рамките на проектот „Редовно на часови: Акција за вклучување на Ромите во основното образование“. Проектот е имплементиран од страна на Фондацијата Отворено општество – Македонија заедно со своите партнери Здружението Центар за образовна поддршка Дендо вас и Фондацијата за
образовни и културни иницијативи Чекор по чекор.

На повикот за стипендирање пристигнаа вкупно 955 пријави, соопштија од ФООМ. Право на стипендија имаа ученици Роми кои се запишани во прво одделение во учебната 2019/2020 година, чии семејства се приматели на социјална помош, која е поврзана со приходите на семејствата.

Целиот текст прочитајте го на радиомоф.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail