Доколку го приметите овие симптоми веднаш одете на доктор!

rak-1.jpg

Многу е важно на време да ги прпознаете знаците на болеста. Постојат некои симптоми на рак, не ги занемерувајте. Немојте да паничите, туку само смирете се и и одете на доктор поради самите себе си.

Искашлувањ на крв – Ако приметите неколку капки крв додека кашлате, отидете на доктор за да видите од што е причината.

Нагло губење на тежина – Нагло губење на тежина, може да биде знак за болест. Поготово ако ослабете многу. тоа може да биде знак за дијабетес, но и знак за рак.

Болки во коски исто така може да биде симтом на рак.

Хронично кашлање – Нормално е понекогаш да кашлате, но ако кашлате подолго време, можно е да се работи за рак на белите дробови.

Болки во градите може да укажат на проблеми со срцето, но и со белите дробови. Така што болката е можна и поради рак.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail