Elon-Mask-Tesla-Company.jpg

Доколку избие нова светска војна, бегството на Марс ни е единствениот спас. На Марс е сурово. Ќе биде тешко и опасно, голема е веројатноста дека таму ќе умрете, но најсилните ќе преживеат. Поради тоа нема многу луѓе кои би сакале да отидат таму меѓу првите, посочи Елон Маск, основачот на Спејс Икс и Тесла.

– Луѓето мора да ја колонизираат Марс со цел нашиот вид да опстане во случај на Трета светска војна, предупреди Маск.

Тој смета дека е важно да се изгради самоодржлива база на Марс што ќе биде доволно далеку од Земјата.

– Сакаме да бидеме сигурни, сакаме ја зачуваме цивилизацијата ако дојде до катастрофа на нашата планета, наведе Маск.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail