Дубаи потроши 1 милијарда долари градејќи го најголемиот затворен тематски парк на земјата

dubai.jpg

На површина од 140.000 квадратни метри, ИМГ Светови за авантура е посветен на ликовите од Картун Нетворк и Марвел универзумот на Дизни.

Дубаи веќе е дом на највисоката зграда во светот, вештачките острови и првиот хотел во светот со дождовна шума. И сега исто така е дом на најголемиот затворен тематски парк на Земјата.

Тематскиот парк од 1 милијарда долари на 31 август го отвори владетелот на Дубаи, шеикот Мохамед бин Рашид.

Дубаи се надева дека ќе привлече 20 милиони туристи годишно до 2020 година, кога Светскиот Експо ќе го посети градот. Во 2015 година, 14 милиони луѓе го посетиле градот, според Бизнис Инсајдер

.

Извор: МКД

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail