Дуња Иванова ќе изведе пијано маратон на плоштад

duna-ivanova.jpg

Пијанистката Дуња Иванова на 16 април на плоштадот „Македонија“ ќе изведе пијано маратон насловен „Наминување“. Концертот ќе трае три часа, а слушатели ќе бидат случајните минувачи.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

Наспроти конвенционалниот начин на следење концерти кои бараат посебна подготовка, планирање, концертна сала, настапот на Иванова ќе биде наменет за сите оние кои во понеделник ќе наминат на плоштад „Македонија“..

– Идејата за ваква форма на прем на современиот звук за пијано е квалитетната музика да ги пресретне слушателите кога тие се неподготвени за неа.

Пијанистката ќе изведе дела на истакнати со Еинауди, Прајснер, Ливингстон, Бернштајн, Еванс, Битлси и Коен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top