Џиновски астероид утре минува покрај Земјата

dz.jpg

Астероид со дијамтер од пет километри, големина и на 40 фудбалски игралишта, ќе пролета утре покрај планетата Земја.

Астероидот е наречен 3122 Флоренс, по „Флоренс Најтингејл“ основачот на модерната болничарка служба.

Научниците ќе можат да ги користат антените на Аресибо и Годстоун од површината на Земјата за да го проучуваат астероидот додека минува, а со својата големина и движење низ соѕвездијата Делфин, Водолија, Јарец и Риби, аматерите астрономи ќе можат исто така да го набљудуваат Флоренс.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail