zagaduvajne.jpg

Една четвртина од сите предвремени смртни случаи и болести ширум светот се поради загадувањето и уништувањето на животната средина, се вели во извештајот што денеска го објави Обединетите нации.

Смртоносните емисии на штетни гасови, хемикалиите кои ја загадуваат водата за пиење и забрзаното уништување на екосистемите, кои се од клучно значење за живот на милијарди луѓе, се главни за епидемијата ширум светот што ја попречува глобалната економија, се предупредува во извештајот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail