Една од земјите кои се во листата за најздрав народ – живеат близу нас, а живеат многу поинаку

cehoslovacka.jpg

Blumberg Global Helt Index објави 163 држави од најздравите до најмалку здравите во светот.

Државите се оценувани според животниот век, причините за смрт и ризиците.

Титулата за најздрава држава ја зема Италија.

Ова е табелата со 50 најздрави држави:

Бебињата родени во таа држава имаат животен век од 80 – 90 години. Парадоксот од оваа титула е тоа што италијанската економија веќе со децении стагнира и дури 40% од младите се невработени.

По Италија следуваат Исланд, Швајцарија, Сингапур и Австралија.

Луксембург се наоѓа на 10 место, а Словенија е најздрава земја во Источна Европа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail