Едукативна посета на археолошкиот локалитет Баргала

timthumb.gif

Факултетот за образовни науки (ФОН) заедно со Ликовната академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип денеска организираат едукативна посета на археолошкиот локалитет Баргала.

Во рамки на настанот, како што е најавено, студентите ќе бидат едуцирани за локалитетот, а дел од студентите од Ликовната академија ќе изработат и слики со мотиви од Баргала.

Сите слики кои ќе бидат создадени на локалитетот Баргала ќе бидат претставени на изложба насловена „Градот Баргала преку четката и моливот на студентите од ликовна академија“, а студентите од ФОН ќе пишуваат есеи за овој локалитет.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail