Едукативно – хуманитарна планинарска акција „Матка 2018“

matka.jpg

Следната сабота (05 мај) од 10.00 до 16.00 земете ги децата, пријателите, екипата, друштвото и правец на Матка. Поканети сте сите вистински љубители на природата, планинините, спортот, рекреацијата и конечно на најубавиот кањон во Европа – Матка. Забавата, дружењето и спортувањето се целосно бесплатни! За Вас подготвивме интересни штандови, на кои ќе се запознаете со сите детали за планинарските клубови, како да станете член, кои се сле3дните планинарски предизвици, како да бидете дел од нашата Федерација…

Оваа планинарска акција, ќе биде традиционална и ќе се оддржува секоја година под мотото: сакај ја природата, љуби ја планината, едуцирај се и биди хуман! Оваа прва година како организатори на настанот се јавуваат едни од најстарите планинарски друштва од нашиот град, кој со децении едуцираат, анимираат и регрутираат нови млади вљубеници во природата и планианрските спортови, а тоа се: ПД Кораб – Скопје, ПСД Макпетрол – Скопје иПК Шкупи – Скопје, а покрај нашите градски планинарски друштва, свое учество со поддршка ќе дадат и соседни пријателски клубови, кои воедно оваа година се и активни коорганозатори на големито настан: ПД Козјак – Куманово и ПК Шари – Гостивар!

Настанот е наменет за планинари – почетници, ученици и сите останати љубители на природата! Идејата е да се покажат и презентираат основните планинарски вештини, а воедно и да се развијат хуманите чуства кај учесниците. Мотивот е дотолку поголем што со оваа акција уште еднаш ќе се сврти вниманието на Граѓаните на Град Скопје, колку е важна физичката активност, спортувањето, чувањето на планините, еколошката свест и крајно хуманоста на секој поединец во општеството! Ве повикуваме да ни се придружите во некоја од можностите и да бидете дел од Матка 2018!

Земете учество во една од двете планинарски тури на кои ќе ве дружат професионални планинари, кои заедно сосите пријавени рекреативци ќе пешачат и ќе ги учат тајните на планината. Ќе има организирано две планинарски групи:

Група 1: Село Шишево – Манастир Св. Никола – Кајакарски мост – Планинарски дом Матка
Група 2: Манастир Св. Богородица – Црква св. Спас – Планианрски дом Матка

Покрај пешачењето со професионални планинари, посетителите ќе можат да се запознаат со двете исклучително атрактивни планинарски патеки, основите на планинарењето, од професионалните планинари да слушнете кои се предизвиците на планина, што мора да се знае пред да се планинари, ќе се споделуваат исксутва, ќе дознаете повеќе за флората и фауната, како и за тоа како може да се опстане во планина подолго време и во различни временски услови… Наскоро ќе следуваат детали за начинот на пријавување, а ќе има и организирано бесплатни автобуси нско кои граѓаните ќе може да дојдат до местото на поаѓање за турите! Пред Планинарскиот дом Матка ќе има поставено Штандови на Планинарски клубови и Федерација на планинарски спортови, на кои ќе бидат делени и продавани мапи, компаси, книги за планинарење, планинарска опрема, проспекти за безбедност во планина, алатки…

Средствата од продажбата ќе оди исклучиво во хуманитарни цели. За секој посетител е обезбедено бесплатно планинарско чајче и вода, а ќе се дели и ручек за планинари и посетители – традиционално планинарско гравче. Ќе бидат поставени и кутии за донации, а членовите на ФПСМ и на клубовите, кои ќе земат учество, ќе донираат, храна, пари, обувки, облека, ќебиња исто така во хуманитарни цели. Црвениот крст за целото времетраење на настанот ќе организира крводарителска акција, на која ќе се дарува крв. Ќе присуствуваат десетици крводарители кои за оваа пригода ќе даруваат крв, во соработка со Центарот за трансфузиологија…

Екипите на Црвениот крст на Град Скопје покрај крводарителската акција ќе организираат и неколку предавања и симулации како да се даде прва помош на планина! За најмладите ќе бидат организирани работилници со искусни предавачи и планинари кои низ игра и забава ќе им го доближат планинарењето и љубовта кон спортот на најмладите… Како се врзува јазол, како да се заштитиме од дожд или снег во природата, како најлесно да ја исушиме облеката, како да поставиме шатор во природа… за најуспешните дечиња од работилниците ќе следуваат и подароци од искусните планинари. Ја сакам Матка, го сакам Скопје – децата ќе цртаат свои цртежи на тема Планинарење, Скопје, Матка… истите цртежи ќе бидат симболично продавани на медонските компании и дел од учесниците а средствата повторно ќе бидат употребени во хуманитарни цели…

За нашите најмали и најмили планинарчиња ќе бидат тука и децата од Златно славејче, за малку повозрасните ќе има и ДЏ – сетови, стенд ап шоу и мнооогу изненадувања. Ве чекаме на првото издание на Едукативно – хуманитарно планинарската акцијаМатка 2018! Во сабота 05 Мај од 10.00 часот пред Планинарскиот дом Матка!

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail