Експертите сметаат дека одењето по студ е погодно за здравјето

Ekspertite-smetaat-deka-odenjeto-po-stud-e-pogodno-za-zdravjeto.png

Експертите сметаат дека одењето по студ е погодно за здравјето

Не е тајна дека пешачењето е одлична форма на кардио тренинг, но излегувањето надвор по снег и студ можеби не е привлечно, дури и за најпосветените љубители на фитнесот.

Сепак, да се прошета на отворено, без оглед на температурата, вреди да се потруди човек, се согласуваат експертите.

“Пешачењето е идеална опција во смисла на физичка активност. Не бара посебни вештини, секој знае како да оди”, вели д-р Седрик Брајант, претседател и главен научен службеник на Американскиот совет за вежбање.

Докажано е дека пешачењето го подобрува кардиоваскуларното здравје, го подобрува крвниот притисок и го контролира шеќерот во крвта, го зголемува метаболизмот, ја одржува тежината и ја одржува подвижноста.

Наместо да пешачите исклучиво на рамен терен, размислете за планинарење за да ја направите вашата прошетка попредизвикувачка.

„Има многу прекрасни придобивки од одењето, и во смисла на промена на пејзажот и сончевата светлина и свеж воздух“, вели Брајант.

Министерството за здравство и социјални услуги на САД препорачува возрасните да учествуваат во аеробни вежби со умерен интензитет 150 до 300 минути неделно, што е генерално еквивалентно на брзо одење од најмалку 30 минути, пет дена во неделата.

Ова ќе ви помогне да ја задржите моменталната тежина. Но, ако сте заинтересирани да изгубите тежина, експертите велат дека можеби ќе треба подолго и побрзо да пешачите.

Брајант препорачува дека пешачењето од 45 до 60 минути, дури и ако е поделено на два помали сегменти, ги зголемува шансите за слабеење.

Покрај придобивките од физичкото здравје, пешачењето нуди и важни придобивки за менталното здравје.

„Одењето надвор, престојувањето во природа и излегувањето од истото место ви овозможува да се декомпресирате, да разберете што се случува и да се пренасочите“, вели д-р Марк А. Слабоу, ортопедски хирург за спортска медицина во медицинскиот центар Мерси во Балтимор.

„Според мое искуство, шетањето помага да стапите во контакт со вашите мисли, да разберете што е важно и да се опуштите“, вели тој.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail