ses.jpeg

Чешкиот премиер Андреј Бабиш на прес-конференција истакна дека државата секоја година ќе им дава еднократна парична помош од 200 евра на медицинските сестри, покрај редовната плата и другите бенефиции, во обидот да го стимулира и да ги задржи овој дефицитарен кадар во земјата.

Заедно со министерот за здравство Адам Војтех и со министерката за финансии Алена Шилерова потврдија и дека просечната плата во јавниот сектор во Чешка е 1.400 евра, односно зголемена за 61 насто во последните шест години.

Во Чешка недостасуваат 3.000 медицински сестри, додека во Германија потребни се 50.000.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail