ЕПИДЕМИОЛОЗИ ОД САД: Тестовите за Ковид-19 не се целосно точни, внимателно да се користат

download.jpg

Тестовите за антитела што покажуваат дали луѓето биле заразени со коронавирусот не се целосно сигурни и треба внимателно да се користат, тврди Американското здружение на лаборатории за јавно здравје и Државниот совет на епидемиолози.

Во изјавата се предупредува дека тестовите за да се утврди дали има антитела во крвта може да покаже дали некој е заразен, но не е јасно дали антителата на лицето значат дека се имуни на новата инфекција, јачината на имунитетот или колку долго ќе биде имун.

„Серолошките тестови не треба да се користат за одлуки како што се враќање на работа, потреба од употреба на заштитна опрема или продолжување на мерки за физичко растојание, се додека не се појават повеќе докази за имунитет“, се вели во соопштението, пренесе Си-Ен-Ен.

Тие наведуваат дека може да се користат тестовите за да се утврди колку е распространет коронавирусот во заедница или популација, дали некое лице може да биде донатор на плазма и дали имало имунолошки одговор.

извор Денешен

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail