Естонија им ги понуди своите образовни дигитални алатки на другите земји како поддршка поради коронавирусот

photo-1503676260728-1c00da094a0b-702x336-1.jpg

Естонија, која според ПИСА тестовите е водечка нација за образование во Европа, ги сподели сите свои алатки за дигитално образование како поддршка на образовните системи на другите земји за време на кризата со Ковид-19.

Списокот на алатки кои се меѓународно достапни се на следниот ЛИНК.

Училиштата во Естонија се затворени веќе недела, а наставата и учењето се пренесени онлајн.

„Кој не се плаши од дигиталното образование? Учењето и предавањето дигитално се предизвик дури и под нормални околности. Сепак, за време на појавата на Ковид-19, дигиталното образование е единствената опција “, рече Март Лајдметс, генерален секретар на Министерството за образование и истражување на Естонија.

Целиот текст прочитајте го на радиомоф

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail