Еве како да ги исчистите пегите и дамките на лицето со лук!

Eve-kako-da-gi-ischistite-pegite-i-damkite-na-liceto-so-luk.jpg

Еве како да ги исчистите пегите и дамките на лицето со лук!

Ако сте уморни од пудри и подлоги, ви предлагаме да го исчистите лицето и да ја избелите кожата на овој едноставен начин.

Доза на витамин за лице и кожа

Ако сакате да имате чиста и негувана кожа на лице, со прекрасна текстура, ви предлагаме да земете неколку шумски плодови. Тоа можат да бидат рибизли, аронија, брусница, боровинки, гоџи бобинки, малини (кое било овошје од бобинки).

Исцедете го сокот од бобинки и натопете ја газата со неа. Ставете газа на лицето и држете ја 15 минути. Потоа исплакнете го лицето со топла вода и нанесете хидратантна крема.

Сода
1 лажичка сода бикарбона, 1 лажичка вода.

Измешајте ги овие состојки и направете паста. Нанесете ја кожата на деловите од пигментацијата што сакате да ја отстраните со лесни, кружни движења. Исплакнете ја кожата со млака вода.

Павлака и лимон

Павлака и сок од еден лимон.
Измешајте ја оваа комбинација додека не добиете изедначена смеса што ќе ја нанесете на кожата на лицето. Оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода.

Лук за избелување на кожата на лицето

Излупете чешне лук и пресечете го на половина со нож. Премачкајте го лицето со тој исечен дел од чешнето лук, 3 до 4 пати. Оставете го да делува, а потоа исплакнете ја кожата.
Лукот исто така ќе ги отстрани брадавиците, но исто така ќе ги отстрани старечките дамки. Внимавајте затоа што многу луѓе се алергични на лук, т.е. нивната кожа може да реагира неубаво.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail