Еве како најбрзо да ги отстраните вишокот килограми!

Eve-kako-najbrzo-da-gi-otstranite-vishokot-kilogrami.jpg

Еве како најбрзо да ги отстраните вишокот килограми!

Откако ќе навлезете во триесеттите години, сè станува многу потешко, барем кога станува збор за вишок килограми. Имено, студиите покажуваат дека жената после 30-годишна возраст губи околу 200 грама мускули секоја година и се здобива со иста количина маснотии.

Ако не сакате тоа да се случи, треба да дадете сѐ од себе. Очигледно, вежбањето во теретана и јадењето правилно се од големо значење, но исто така можете да го направите вашето тело да работи за вас. Ова значи дека ако, на пример, го забрзате метаболизмот со намалување на внесот на алкохол, ќе согорите калории дури и кога одмарате.

Не гладувајте!

Првиот инстинкт на секое лице кое започнува диета е да се подложи на гладување. Иако ова ќе доведе до губење на неколку килограми за кратко време, не е вистинскиот начин да се изгуби телесната тежина на долг рок. Имено, кога трошите помалку од 1.000 калории на ден, вашето тело се брани со забавување на метаболизмот. Значи, покрај тоа што ќе се чувствувате уморни, ќе согорите многу помалку калории од вообичаеното што значи дека ќе изгубите тежина побавно.

Поентата е да се биде на нискокалорична диета, но никогаш не надминувајте го ограничувањето што ќе го присили вашето тело да го притисне копчето за паника бидејќи е контрапродуктивно. Исто така, појадувајте! Ако го прескокнете овој најважен оброк, вашето тело ќе штеди калории уште од раните утрински часови и ќе ви биде сè потешко да го направите да ги троши. Затоа, за да се осигурате дека вашиот метаболизам работи правилно во текот на денот, јадете мали закуски со малку калории помеѓу оброците.

Намалете го внесот на алкохол

Така е – кажете не на алкохолот! Иако ова не е најзабавниот начин за забрзување на метаболизмот, намалувањето на алкохолот ќе ви помогне многу. Имено, истражувањата покажуваат дека алкохолот ја намалува способноста на телото да ги стопи мастите. Се разбира, можно е дека ќе биде тешко целосно да се елиминира алкохолот без да се уништи вашиот социјален живот, затоа обидете се да се ограничите на еден пијалак за вечер, по можност оној со помалку алкохол – светло пиво, на пример.

 

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail