Еве кој највеќе, а кој најмалку заработува

germanija.jpg

Бидејќи повеќето луѓе сакаат да се иселат во Германија, ова е листата на бруто плати на годишно ниво за 10 најплатени професии во земјата.

примариус доктор – 115.317 евра

менаџери на фондови – 83.641 евра

лекар специјалист – 80.722 евра

сметководител – 75.671 евра

регионален менаџер за продажба – 74.528 евра

Но, има и професии кои се слабо платени.

работник во кујна – 21.907 евра

фризер – 23.202 евра

келнер – 23.619 евра

работник во кол центар – 25.200 евра

рецепционер – 25.372 евра

готвач – 27.195 евра

забен техничар – 27.993 евра

негувател – 28.002 евра

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail