Еве колку основци и колку средношколци има во Македонија

ucenici-1.jpg

Зголемен бројот на основци, намален на средношколците.

– Во учебната 2016/2017 година во редовните основни училишта во Македонија се евидентирани 192.715 ученици што претставува зголемување за 3,6% во однос на претходната учебна година, соопшти денеска Државниот завод за статистика.

Во средните училишта, пак, се регистрирани 76.394 ученици што претставува намалување за 4,9% во однос на претходната учебна година.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail