Eве од каде Македонија имаше најмногу гости во мај

Kaneo.jpg

Во мај во земјава имало најмногу гости од Турција, може да се види од податоците кои вчера ги објави Државниот завод за статистика.

Се работи за 14 005 турски граѓани, а 4 988 гости имало од Србија, 4 064 од Германија, 4 866 Бугари, 3 278 Грци, 1 790 од Косово, 1 122 од Италија, 2 064 од Полска, 2 109 Словенци, 2 118 од САД, 2 723 Кинези, 1 089 од Шведска. Земјата ја посетиле 1 082 државјани на Франција, 3 392 Холанѓани, 2 161 Хрвати, 1 833 Албанци, 1 226 Белгијци, 1 163 Австријци.

Бројот на домашните туристи во мај 2018 година, во однос на мај 2017 година, е зголемен за 1.2 %, а бројот на странските туристи е зголемен за 11.2 %.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail