Еве што ќе се случи ако на само 5 секунди снема кислород на планетата

Кога на земјата би снемало кислород на само пет секунди, би дошло до тотален „распад на системот“

Имено на нашата планета би се случиле толку морничави промени, што дури на секого му се чини дека не се реални. Но научниците велат дека и тоа како реални.

На сите им се чини дека пет секунди не се ништо и дека секој може да издржи толку без воздух. Сепак, 5 секунди без воздух на Земјата би можело да доведе до тотално уништување.

Издвоивме неколку работи, а останатите можете да ги видите во приложеното видео.

1.Сите кои се сончаат на плажа во истиот момент би добиле тешки изгореници, затоа што кислородот ја штити нашата кожа од УВ зрачењето.

2.Сред ден би се зацрнило небото и би паднал мрак.

3.Земјината кора би почнала да се распаѓа, затоа што 45 проценти од нејзиниот состав е кислородот.

4.Внатрешното уво би ни експлодирало.

5.Секоја зграда направена од бетон би се претворила во прав, затоа што кислородот е важен за поврзување на бетонот.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail