Еве зошто сите сакаат да работат во Германија

germanija.jpg

Германците во текот на годината на работа поминуваат 1.370 часа.

Ова го покажува анализата на Организацијата за економска соработка и развој.

Најмногу работат Мексиканците по 2.250 часови, а зад нив се работниците во Костарика кои на работа се 2.230 часа годишно.

Во Јужна Кореја се работи по 2.110 часа, во Чиле по 1.990 часа, во Русија 1.980 часа.

Овие податоци даваат поинаква слика за тоа кои народи работат многу, а кои малку.

Земји во кои многу се работи се Полска, Израел, Португалија и Исланд.

Помалку работни часови имаат Холанѓаните, Данците, Французите и Белгијците.

Во „златна средина“ се САД, Италија и Ирска.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail