Европскиот суд одлучи: Фејсбук ќе биде приморен да отстранува говор на омраза

facebook.jpg

AA_31102017_628796

Врховниот Европски суд на правдата донесе одлука дека Фејсбук треба да го цензурира говорот на омраза на сите корисници на оваа апликација во Европската Унија

“Законот на ЕУ не спречува давател на услуги како Фејсбук да отстрани идентични и, во одредени околности, еднакви коментари претходно прогласени за нелегални“, се вели во соопштението на Европскиот суд на правдата.

„Правото на ЕУ не спречува таквата забрана да дава ефекти ширум светот, во рамките на релевантното меѓународно право кое земјите-членки мораат да го почитуваат“, се додава.

Фејсбук претходно соопшти дека случајот се заканува на слободата на говорот преку интернет, затоа што според сегашната структура, една земја може да бара од компанијата да избрише материјали и во други земји.

извор: 365 маркетинг

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail