Фејсбук блокираше 30 илјади лажни профили во Франција

fejsbuk.jpg

FILE - This Oct. 11, 2010 file photo, shows the logo of the online network Facebook, recorded in Munich with a magnifying glass of a computer screen of a laptop. Facebook said Tuesday, Nov. 29, 2011, it is settling with the Federal Trade Commission over charges it deceived consumers. The FTC had charged that the social network told people they could keep the information they share private and then allowed for it to be made public. The charges go back to 2009.(AP Photo/dapd, Joerg Koch)

Социјалната мрежа Фејсбук блокираше 30 илјадни профили во Франција, за да го спречи ширењето лажни вести, дезинформаци и спамови.

Десет дена пред првиот круг од претседателските избори во Франција Фејсбук ја презеде оваа мерка против профилите, кои ги нарушуваат условите за користење на социјалната мрежа.

Компанијата е подложена на силен притисок во Европа, каде владите во повеќе земји се закануваат со нови закони и казни, ако Фејсбук не ја отстрани екстремистичката пропаганда и други содржини, со кои се нарушуваат локалните закони.

Притисок се врши и врз Твитер, Гугл, Јутјуб и тој се зајакнува со приближување на изборите во Франција и Германија.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail