ФИНКИ домаќин на интерактивна изложба за видеоигри, уметност и политика

orwell_png.jpg

Интерактивнста изложба Games und Politics (Игри и Политика) ги прикажува видеоигрите како социјални изјави и уметнички објекти и истражува како видеоигрите низ игра го развиваат нивниот политички потенцијал. Посетителите стануваат гејмери и сами откриваат како делуваат игрите врз нив.

При отворањето на изложбата ќе има организирано нејзино разгледување и коментирање на игра, од страна на Кристијан Хубертс, научник за култура и медиуми од Германија.

Изложбата ќе се одржи во просториите на ФИНКИ на 7.2.2018 во 18.00 часот и на 25.2.2018 во 10.00 часот. Повеќе детали може да погледнете на следниот линк или на официјалниот настан.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail