Финска стартува програма за исплата на „плати“ на невработените

Finska.jpg

Финска започна со реализација на експериментална програма со кој се предвидува на секој невработен Финец да ми се исплатува надомест во висина од минималната месечна плата од 560 евра.

Целта на овој социјален експеримент е намалување на државната бирократија и на сиромаштијта, како и зголемување на вработеноста.

Финска е прва држава во Европа која воведува ваков пилот-проект, кој би требало да трае две години.

Во рамки на овој проект на 2.000 случајно избрани невработениФинци веќе им е исплатен надоместот во висина од 560 евра.

Директорката на владината Агенција за социјални прашања. Марјука Туринен изјави дека во рамки на проектот пари ќе добиваат сите невработени „без разлика на се“.

– Можат да останат дома и да лежат на своите каучи и да не работат ништо доколку им е доволеа овој основен надомест. Но, можат и да се вработат со скратено работно време или да иницираат сопствен бизнис, изјави Туринен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail