Фолксваген го презема европскиот пазар за електромобили

Folksvagen-go-prezema-evropskiot-pazar-za-elektromobili.jpg

Фолксваген го презема европскиот пазар за електромобили

Најпродаваното електрично возило во Европа во октомври 2020 година е „Фолксваген ИД.3“, со испорачани 10.475 примероци. Компанијата Фолксваген, инаку, со десетлетија го имаше најпродаваниот конвенционален автомобил во Европа – моделот „Голф“, а сега, се чини, го презема водството и во областа на електромобилите.

Европскиот пазар на автомобили забележа пад на продажбата од 7 отсто минатиот месец, но во истовреме, продажбата на електромобили (хибриди и целосно електрични возила) скокна за 153 насто во споредба со истиот месец лани. На овој начин, електрифицираните возила веќе ги надминуваат дизел-возилата во продажбата.

На место број 4 е „КИА e-Ниро“ (3.868 продадени автомобили), а петти е „Пежо e-208“ (3.757 автомобили). Меѓу првите 10 се „Смарт-фор-ту“, „БМВ ај-3“, „Опел-воксал корса“, „Мини купер СЕ“ и „Нисан лиф“.

Интересно е што моделите на Тесла не се меѓу првите десет најпродавани електромобили.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail