Форд воведе додаток што многу патници би сакале да го имаат во автомобилите (ВИДЕО)

Ford-vovede-dodatok-shto-mnogu-patnici-bi-sakale-da-go-imaat-vo-avtomobilite-VIDEO.png

Форд воведе додаток што многу патници би сакале да го имаат во автомобилите (ВИДЕО)

По долго истражување на навиките на своите клиенти, Форд реши да понуди новина во автомобилите.

За нас во Европа, овој додаток не е нов, првата генерација на Twingo веќе го имаше, како и некои други автомобили. Како и да е, и покрај докажаните придобивки, тој не стана вообичаен дел од опремата на секој автомобил.

Слично е и во Америка, и покрај фактот дека има потреба од ваков систем. Форд со месеци ги проучувал корисниците на камиони и забележал дека често имало потреба да дремат за време на пауза на градилиште, а сега тоа ќе можат да го сторат на поудобен начин. Истото е прикажано и во приватниот живот, па шефот на производната линија на моделот го почувствува овој недостаток на кожата и затоа одлучил дека седиштата мора да бидат изменети.

Затоа, од следната година, тие одлучија да им понудат на клиентите место за Max Recline. Системот носи пет патенти и овозможува скоро хоризонтално поставување на потпирачот за грб. Ова ги претвора седиштата во кревет за патување, а корисникот исто така има поддршка на лумбалниот предел и во пределот на вратот.

– Корисниците на Ф-150 постојано се на пат или на работа, а можноста да дремат неколку минути е вистински благодет за нивната ефикасност во работата, вели Бен Кулхавик, инженер во одделот за дизајн на седишта.

Системот работи со подигнување на задниот дел од површината за седење за 9 см за да се добие рамна површина и потпора во лумбалниот регион. Потпирачот за грб може да се помести надолжно за оптимално да се постави потпорот на вратот. Се разбира, се подразбира погон на електричен мотор за прилагодување.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail