Фото: Бабичка-хирург има 89 години и се уште прави по 4 операции дневно

baba-1.jpg

Ако мислите дека годините прават да морате да се откажете од одредени работи, посебно вашата кариера, тогаш сигурно не сте слушнале за Ала Илуинична Левушкина.

02

Таа е хирург во градската болница на Рјазањ, близу Москва и покрај тоа што има речиси 90 години, таа сè уште прави по четири операции дневно.

03

89-годишната Ала која живее во стан заедно со својот внук со посебни потреби и нејзините осум мачки, е хирург цели 67 години.

10

И покрај тоа што извела повеќе од 10.000 операции, таа нема намера да престане.

12

„Да се биде доктор не е само професија, туку начин на живеење. Ако запрам, кој ќе оперира?“, вели најстарата личност која уште изведува операции.

13

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail