Фото: Мистериозен облак како топка над небото во Јапонија

topka.jpg

Твитер корисникот @pmxpvrtmx (Poppy) успеал да фотографира чуден и истовремено прилично интересен феномен – облак кој е како совршена сфера.

Облакот лебдел над куќите над Фуџисава, град во префектурата Канагава во Јапонија.

topka1

„Кога погледнав од прозорецот од мојот автомобил здогледав чудна топка на небото, која многу брзо сфатив дека е облак“ – напишала таа.

topka2

Експертите велат дека станува збор за облак кој се формира од планински ветар, а е уште познат како аркус облак – тип на облак кој начесто се формира заради кружењето на студениот воздух.

topka3

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail