Фото: Од инфекција во грлото паднала во кома и изгубила 6 прсти!

selbi-smit.jpg

Шелби Смит (27) од Тенеси изгубила шест прсти од рацете и два прсти на ногата и тоа поради компликации од воспаление на грлото.

На почетокот се мислело дека е во прашање само силно воспаление на грлото, но кога почнала конвулзијата и кога прстите и се обоиле во темно сина боја, сфатила дека ситуацијата е сериозна. Набрзо паднала во септички шок, редок но исклучително сериозен облик на компликации среде силни воспаленија.

selbi1

Итно е донесена во болница каде ја ставиле во вештачка кома недела дена. Кога конечно се разбудила, доживеала сцена од хорор филм.

selbi3

„Лековите кои во меѓувреме и ги давале, ме забавија и на крајот ми ги ја спречија периферната циркулација поради што прстите прво ми посинеа, а потоа и поцрнеа од некроза“, вели таа.

selbi4

Според зборовите на нејзиниот лекар, вакви случаи на компликации за време на бактериската инфекција се многу ретки, ги има на околу стотина во светот на годишно ниво.

На Шелби поради нејзината состојба морале парцијално да и ги ампутираат прстите на рацете и нозете, а таа сега успешно се
опоравува, а наскоро ќе се венча со својот избраник“, пишува Дејли Мејл.

Caleb-Weinzierl

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail