ФОТО: Ова е единствен начин да откриете дали некој ви влегол во Фејсбук профилот!

fejsbuk.jpg

Фејсбук доста внимание посветува на безбедноста на своите корисници, па така постои опција со помош на која можете да проверите дали некој ви го гледа и ви влегува на профилот.

Се што треба да направите е да ги отворите подесувањата (Settings), па потоа опцијата безбедност (Security), а потоа Where You’re Logged In (ili menaged active sessions) и така ќе видите со која IP адреса во моментот се логирани на Фејсбук.

Ако на пример престојувате во некој друг град, и на оваа листа го гледате баш тој град, тогаш веројатно сте сигурни- можеби самите сте се пријавиле на Фејсбук користејќи го локалниот wireless.

Доколку, пак, на листата постои некој град или адреса на која не сте биле во наведениот термин, тогаш најдобра опција ви е да ги промените пристапните податоци. Со нова лозинка ќе го решите проблемот.

Исто така, можете да кликнете на опцијата „End All Activity“, која веднаш ќе ви излогира од сите уреди на кои сте пријавени.

Погледнете ја фотографијата.

Printksrin: Facebook

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail