Фото:Оваа девојка е новата „Мис на светот 2016“

mis-na-svetot.jpg

„Мис Порто Рико“, 19-годишната Стефани дел Вале победи на изборот за убавина „Мис на светот 2016“, што се одржа синоќа во Оксон Хил, близу Вашингтон.

Црнокосата студентка ја доби круната од Шпанката Миреа Лалагуна, која победи на минатогодишниот избор во Кина.

 

– Чест и голема одговорност е да бидам претставничка на Карибите, изјави убавицата.

Вале говори три јазика – шпански, англиски и француски. Нејзиниот животен сон е да работи во забавната индустрија.

miss-world-2016_650x400_41482113006

Втора најубава девојка на светот е Јарица Рамирез од Доминиканската Република, а трета беше „Мис Индонезија“ – Наташа Мануела.

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle has her hair groomed after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle has her hair groomed after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Во најтесниот круг од пет девојки, односно во финалето влегоа и претставничките на Кенија и Филипините.

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle walks after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle walks after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle reacts after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle reacts after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle speaks to the media after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle speaks to the media after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle (R) is hugged by Miss Philippines Catriona Elisa Gray after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle (R) is hugged by Miss Philippines Catriona Elisa Gray after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle stands after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016.   REUTERS/Joshua Roberts

Miss Puerto Rico Stephanie Del Valle stands after winning the Miss World 2016 Competition in Oxen Hill, Maryland, U.S., December 18, 2016. REUTERS/Joshua Roberts

Што мислиш ти?
 • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
 • Mail