Фотографија на денот: Полицајци на сегвеј

policajci.jpg

Во патрола на сегвеј: полицијата во Фрајбург два месеца тестира како функционира патролирањето низ старото градско јадро на електричните скутери на две тркала.

Во тест-фазата се вклучени 25 полицајци. Меѓу нив и Матијас Енглер и Јанка Шмит, јунаците на нашата Фотографија На Денот. Сегвејот кој го користи полицијата во тест-фазата достигнува брзина од 20 километри на час. Намерата на полицијата е да се затвори празнината меѓу патролирањето пеш и со автомобил.

Извор: Дојче веле

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail