sorboba.jpg

Француската полиција соопшти дека нејзини припадници минатата ноќ влегле во парискиот универзитет Сорбона за да отстранат околу 200 студенти, кои во објектот започнаа протест против владините реформи во високото образование.

Полициската акција ја потврди и ректоратот на Соробона, нагласувајќи дека по „три часа преговори со студентите кои не вродија со плод, ректорот со жалање побара интервенција на силите на редот“.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail