Францускиот огранок на Фејсбук ќе плати 104 милиони евра даночен долг

Francuskiot-ogranok-na-Fejsbuk-kje-plati-104-milioni-evra-danochen-dolg.jpg

Францускиот огранок на Фејсбук ќе плати 104 милиони евра даночен долг

Францускиот огранок на Фејсбук се согласи да плати повеќе од 100 милиони евра даночен долг, вклучително и парична казна, кој ги опфаќа сметководствените години пред 2018 година, објавено е на веб-страницата на француското финансиско списание „Капитал“.

Според документацијата до која „Капитал“ имал пристап, на Фејсбук му било наложено да плати вкупно 104 милиони евра долг, кој вклучува и казна од 22 милиони евра.

Од компанијата се уште нема коментар, а од француското Министерство за финансии велат дека не можат да коментираат за поединечни даночни случаи. 

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail