NUB_kliment_ohridski-37g3dauyl8wriim4ojpcsg.jpg

Националната и универзитетска библиотека„ Свети Климент Охридски“, доби директор со полн мандат. Тоа е Фримзим Даути, правник по професија и член на партијата ДПА, велат од библиотеката.

Даути е поставен на функцијата, со решение на министерот за култура Асаф Адеми, од 8 ноември, годинава. Тој доаѓа на местото на досегашната в.д. директорка на НУБ,  Сенка Наумовска. Таа беше поставена на функцијата со решение на претходниот министер Алаѓозовски, во август 2017 година.

извор: телма.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail